הזעת יתר

הזעה מתרחשת באופן טבעי בגופנו על מנת לשמור על סביבה פנימית יציבה. אידוי הזיעה גורם לקירור ובכך מאפשר חזרה לחום גוף תקין. אולם, לפעמים דווקא אותה פעולה טבעית מובילה ליציאה מאיזון וגורמת לפגיעה באורח החיים. תופעה של הזעת יתר נקראת היפרהידרוזיס, והיא מתבטאת בהזעה מוגברת לאורך כל שעות היום, גם ללא קשר לביצוע פעילות גופנית או לטמפרטורה אליה נחשפים. התופעה עלולה לעורר מבוכה, לפגוע בתחושת הדימוי העצמי ולהפריע לשגרה היומיומית. חשוב לדעת כי קיימים טיפולים אסתטיים להזעת יתר, המאפשרים להתמודד עם הבעיה ולהביא לשיפור ניכר, כאשר הבולט ביעילותו הינו הזרקת בוטולינום טוקסין (בוטוקס).

כיצד מאבחנים הזעת יתר?

ישנם גורמים רבים שיכולים להוביל להזעה: עוררות רגשית בעקבות מצבים מלחיצים, פעילות גופנית, טמפרטורה גבוהה, מחלה או שימוש בתרופות וסמים. אולם, כ-1-3% מהאוכלוסייה סובלים מהזעה מרובה גם ללא סיבה מצודקת. במקרה זה, מתעורר חשד להזעת יתר. חשוב מאוד להיבדק אצל רופא, שכן לפעמים תסמין של הזעת יתר עשוי להצביע על בעיה רפואית אחרת. במקרה בו אפשרות זו נשללת, כנראה שמדובר בהיפרהידרוזיס. הזעת היתר עשויה להיות הזעה כללית, המופיעה באיברים רבים בגוף, או הזעה ממוקדת, המופיעה באיבר אחד או מספר בודד של איברים. גברים ונשים סובלים מההפרעה בשיעור זהה וככל הנראה קיים לה רקע גנטי. יחד עם זאת, אין צורך לקבל את המצב כגזירת גורל. קיימים מגוון של טיפולים ושיטות המאפשרים להקל על הבעיה ולשפר את איכות החיים.

טיפים להפחתת הסימפטומים

ניתן להביא להקלה מסוימת בהזעת היתר על ידי הקפדה על מספר עקרונות. ראשית, כדאי להימנע מגירויים שעשויים להחמיר את התופעה, כמו אכילת מזון חריף או שתיית אלכוהול. בנוסף, מומלץ להשתמש בדאודורנט המכיל אנטי-פרספירנט, אשר פועל להפחתת הזיעה המפורשת באמצעות מלחי אלומיניום. במידה והדאודורנט אינו אפקטיבי מספיק, ניתן להשתמש בפדים מיוחדים לבית השחי. לבסוף, מומלץ לאפשר לגוף לנשום ולהתאוורר. לכן, כדאי להימנע מלבישת בגדים צמודים ולהעדיף אריגים נושמים, ולבחור בנעלים מאווררות על פני נעלים אטומות. במידה ונועלים נעלים סגורות, מומלץ להשתמש בגרביים מנדפי זיעה ולהחליפם פעמיים ביום.

טיפול בהזעת יתר

תרופות מרשם ותרופות טבעיות

רופאי משפחה יכולים לספק מרשמים לתרופות שונות אשר נועדו לסייע במצב של הזעת יתר. דוגמאות לכך הינם התכשירים דריקול, ספיריאל, ואנהידרול פורטה. מרבית התרופות נועדו לחסום את בולטות הזיעה באמצעות אלומיניום, אשר יוצר מעין שכבת מגן הסופגת את הזיעה. אולם, לתכשירים אלו עשויות להיות תופעות לוואי לא נעימות, כמו תחושת צריבה של העור או תגובה אלרגית. לכן, ישנם אנשים רבים המעדיפים להשתמש בתרופות טבעיות, בהן שתיית מים עם חליטת עץ אלון או מרווה. טיפול טבעי נוסף הוא טבילת אברי הגוף בחליטת עץ ברוש או טימין. על אף שטיפולים אלו יכולים להביא להקלה מסוימת במצב, יעילותם אינה לא מובטחת.

ניתוח סימפטקטומיה אנדוסקופיה (ETS)

במקרים חמורים, ניתן לבצע ניתוח הזעת יתר. מדובר בתהליך כירורגי, במסגרתו מבצע המנתח חתך של כס”מ אחד. אל החתך מוכנסת צינורית אנדוסקופיה, המכילה מצלמה המאפשרת לזהות את העצב המשדר לגוף את האות להזיע. מדובר בניתוח יחסית פשוט, ממנו ההתאוששות היא לרוב קלה ומהירה. עם זאת, חשוב להדגיש כי השיטה נועדה בעיקר לטיפול בהזעת יתר בידיים, וכי יעילותה להזעה בבית השחי וכפות הרגליים הינה נמוכה. יתרה מכך, המנותחים עלולים לסבול מתופעת לוואי המכונה “הזעה מפצה”. במצב זה, ההזעה במקום בו העצב נקטע מומרת בהזעה מוגברת בחלק אחר בגוף. למשל, אדם שסבל מהזעה מוגברת בידיים, יחוש הקלה לאחר הניתוח, אולם עלול לפתח הזעת יתר בגב או בחזה. תופעת ההזעה המפצה נחשבת לשכיחה במיוחד, וסובלים ממנה כ-50% מהמנותחים.

טיפול באמצעות הזרקת בוטוליניום טוקסין

הזרקת בוטוליניום טוקסין לטיפול בהזעת יתר הנה חלופה טיפולית חדשנית, מהירה ובעלת אחוזי הצלחה גבוהים. הבוטוליניום טוקסין הוא חלבון אשר מופק מחיידק הבוטוליניום, אשר משפיע, בן היתר, על חסימת האותות המשודרים לבולטות הזיעה. טיפול של הזרקת בוטוליניום טוקסין אורך כ-10 דקות בלבד, ובסיומו ניתן לחזור לשגרה באופן מידיי. לרוב, הטיפול אינו מלווה בכאב, וישנה אפשרות להרדמה מקומית במידה ומדובר במיקום רגיש. השיפור מורגש כעבור ימים בודדים מההזרקה, והוא יעיל למשך 7-9 חודשים, לאחריהם ניתן לחזור על הטיפול שוב. הטיפולים ניתנים על ידי צוות הרופאים ברשת מרפאות Face Clinic מבית ד”ר קרופניק. ניתן לתאם פגישת ייעוץ ללא עלות, במהלכה תוכלו לקבל פרטים נוספים על ההליך ולהתאים תוכנית טיפולים אישית. צרו עמנו קשר עוד היום והיפרדו לשלום מכתמי הזיעה!

 

תוכן שיכול לעניין אתכם:

 

טלפון:   6737*  073-7079007

 שעות פעילות:   א-ה 09:00-17:00

 דוא”ל:   Leads@drkrupnik.co.il